Nákup Spartanov: Materiály z ministerstva potvrdzujú pochybný tender, na ponuky mali 6 dní

Autor: Martin Dubéci | 12.1.2015 o 10:36 | (upravené 16.1.2015 o 11:24) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  8883x

Anonymne mi boli doručené súťažné podklady pre nákup Spartanov. Dokumenty vcelku vysvetľujú prečo každú zákonnú žiadosť o ich zverejnenie ministerstvo ignorovalo.

V auguste 2008 vyhlásilo ministerstvo obrany verejnú súťaž na nákup taktických dopravných lietadiel. Na základe tejto sútaže sme na konci roka 2014 podpísali zmluvu za 99 miliónov eur s talianskym výrobcom Spartanov. O  sprístupnenie podkladov k tejto súťaži som ministerstvo žiadal niekoľko mesiacov , pričom ministerstvo na moje žiadosti ani len neodpovedalo (a ignorovalo tak zákon). Našťastie však ešte existujú ľudia, ktorým záleží na tom, aby bezpečnostný sektor nefungoval ako v 90. rokoch, a súťažné podklady k Spartanom mi poskytli.

(Update 16.1. - MO SR spochybňuje autenticitu dokumentu. Originál mi však do tejto chvíle nebol poskytnutý. Tému spracoval aj Rádiožurnál RTVS

To čo vyplýva z poskytnutého dokumentu je vcelku šokujúce a až veľmi pripomína iné nástenkové tendre prvej ficovej vlády. Napríklad:

  • Súťažiace firmy mali reálne 6 dní na vypracovanie ponúk, ktoré museli obsahovať aj zodpovedanie 70 stránkového technického dotazníka a vypracovanie jeho úradného prekladu. Technická špecifikácia a dotazník im bol poskytnutý až na konci procesu a deadline bol mimoriadne krátky. Na požiadavky na dovysvetlenie, ktoré pri technických veciach býva bežné, mali tri dni.
  • Celý proces obstarávania niečoho tak komplexného ako sú vojenenské lietadlá a ofsety k nim mal prebehnúť za dva mesiace. Len pre ilustráciu - podľa TI Slovensko je priemerná dĺžka obstarávania 145 dní. Pre zaujímavosť, súčasná legislatíva pre VO pripúšťa najmenej 30-45 dňové lehoty na predkladanie ponúk.
  • Akákoľvek formálna chyba, napr. neposkytnutie úradného prekladu, bolo dôvodom na vylúčenie zo sútaže bez možnosti doplnenia či opravy.
  • Bonus: Ak máte pocit, že vás štát buzeruje, vedzte, že rovnako sa správa aj niektorým nadnárodným korporáciám. Ministerstvo obrany členského štátu NATO potrebuje úradne preložené podklady na všetko a komunikuje sa s ním výhradne do 14:00.

Ministerstvo nikdy nevyvrátilo informáciu, že na koniec tohto procesu sa dostala len Alenia, ktorá jediná predkladala ponuku. V kontexte tohto dokumentu vieme aj lepšie pochopiť ponosy iných súťažiacich, ktorí mali pocit, že táto súťaž je neštandardná a vopred pripravená pre konkrétneho víťaza.

Zopakujme si teda, kde sa nachádzame. Spartany sme kúpili: Na základe odbornej štúdie, ktorú MOSR nechce zverejniť koncepcie rozvoja vzdušných síl, ktorá je tajná po súťaži ktorej podklady a počet (zrejme jeden) súťažiacich protizákonne MO SR tají, a zmluvy, ktorú vyhlásili za obchodné tajomstvo ako celok. Náklad pre verejné financie? Baťovských 99 miliónov (2,9 miliárd korún). Ak sa toto ešte zdá niekomu v poriadku, tak neviem.

Len aby bolo jasné, ja si naozaj myslím, že armáda potrebuje modernizovať. Len rozdiel medzi pochybnými a normálnymi, súťaživými tendrami je ten, že tie druhé sa prinášajú viac novej, kvalitnej a bezpečnej techniky pre vojakov. Možno by sme mohli mať lietadlá tri, alebo vďaka úspore z veľkých tendrov by si vojaci nemuseli kupovať kvalitnú výstroj za vlastné. Politici riadiaci bezpečnostných sektor si pokojne hovejú v tieni komplikovanosti a čiastočného (prirodzeného) utajenia toho čo robia (a nakupujú). Zdá sa, že by to nemali mať až také pohodové.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

SVET

Mariňák: Ak ponorku nájdu, námorníkov aj tak nezachránia

Stratenú argentínsku ponorku by mohol nájsť sonar, hovorí Ross Hall.

ŠPORT

Prerušenie ligy? Neexistuje na to dôvod, tvrdí Lintner

Kluby si môžu vyskúšať, aké je to hrať bez kľúčových hráčov, hovorí šéf ligy.


Už ste čítali?