Ako prežiť sviatky bez Mrázika: TV Sprievodca politickými Vianocami

Autor: Martin Dubéci | 23.12.2014 o 17:38 | (upravené 23.12.2014 o 17:55) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  16991x

Ak aj Vás otravuje nedostatok správ počas sviatkov a chceli by ste, aby Láska nebeská bola dokumentom o náboženskom fundamentalizme, tento sprievodca je pre Vás. Nasleduje subjektívny, rokom 2014 neohraničený zoznam TV produkcie pre ľudí, ktorí radi pozerajú veci o politike a verejnom priestore.

Sloboda v dobe “vojny s terorizmom”

Po dekáde globálnej “vojny s terorizmom”, ukončení prítomnosti v Iraku a Afganistane nachádza čas sebaspytovania. Téma zaistenia  bezpečnosti na úkor hodnôt je opakovným motívom v niekoľkých filmoch. Errol Morris aktívne vstupuje do svojho protrétu Donalda Rumsfelda The Unknown Known. Ak by nestačilo, stojí za pozretie jeho starší oscarový dokument o jednom z najvýznamnejších ministrov obrany USA v historii Robertovi McNamarovi, The Fog of War, alebo dokument založený na rozhovoroch s dozorcami z väznice Abu Ghraib - Standard Operating Procedures. Však Vianoce.  O tom aké to je keď USA nechajú za sebou krajinu po výraznej intervencii je  Last Days in Vietnam. Najsilnejšie však v rámci tejto témy na mňa zafungoval (asi aj v kontexte letnej vojny v Gaze) izraelsko-francúzky dokument The Gatekeepers, kde šiesti riaditelia domácej izraelskej rozviedky Shin Bet prezentujú svoje kritické názory na vojenský aktivizmus svojej krajiny. Neprekvapivo, dokument vyvolal v Izraeli veľkú diskusiu.

O hraniciach súkormia na internete je Citizenfour od Laury Poitras, ktorú Ed Snowden kontaktoval predtým než zverejnil informácie o odpočúvacích technikách americkej NSA. Z prvej ruky od Guardian-ovského štábu, ktorý za spracovanie tejto témy pozbieral všetky novinárske ceny, ktoré existujú.  Slobodu na internete spracováva aj The Internet’s Own Boy  cez príbeh zosnulého aktivistu Aarona Swartza, ktorý okrem iného dal pirátsky do voľneho obehu celú akademickú databázu JSTOR.

Inštitúcie, kultúra a kaviareň

Frederick Wiseman robí (veľmi dlhé a detailné) dokumenty o fungovaní inštitúcií. V At Berkley sa 4 hodiny zoberá témou verejného vysokoškolského vzdelávania počas ekonomickej krízy, podobne v najnovšom filme National Gallery sa pozerá na tému podpory kultúry cez fungovanie Národnej galérie v Londýne. Univerzitám sa venuje aj v Ivory Tower. Michael Cockerell je britkský novinár BBC, ktorý okrem denného spravodajstva točí dokumenty o politike vo svojej krajine - od M. Thatcherovej, cez veľký profil londýnskeho starostu Borisa Johnsona až po sériu o funogovaní kľučových britských ministerstiev. Povinné pre všetkých anglofilov.

O tom, aké to je keď nejaký intelektuálne náročný magazín funguje dobre už 50 rokov je The 50 Years Argument o New York Review of Books. Scorsese to natočil kúsok chválenkársky, po dopozeraní máte kompulzívnu chuť si to predplatiť (a neoľutujete). Odporúčané pre všetkých, ktorí považujú kvalitu názorových stránok slovenských médií za jeden z top 5 problémov Slovenska.

Kulturkampf

Ak sa potrebujete dostať do nálady pre jarnou sezónou - The Case Against 8 o referende a súdnom spore o definícii maželstva v Kalifornii. O roli amerických misionárov v Afrike a ich vplyve na miestnu politiku God Loves Uganda.

Mesto!

Verejný priestor a mesto sa pomaly stávajú témou aj u nás. Dánsky architekt Jan Gehl chodí  sa jej venuje už 30 rokov (lebo Dáni robia všetko skôr). The Human Scale je dobré intro do témy. Ak by nestačilo zoznam 40 dokumentov z webu ArchDaily.


Slovenská a česká produkcia

Za posledný rok sa toho v tejto disciplíne u nás až tak veľa nenatočilo. Veľmi dobre spracoval tému návratu väzňov do spoločnosti Miro Remo v Comebacku. Poctivá, viacročná časozberná práca s komplikovaným materiálom.  Výrazným ženským postavám v období pred rokom 1989 sa venuje Oľga (o Oľge Havlovej) a Magický hlas rebelky (o Marte Kubišovej). Do ďalšieho roka si zaželajme viac toho slovenského, tém na spracovanie je dosť.  Mimochodom, všetkým so slabosťou pre regionálnu produkciu odporúčam steamovaciu službu DocAlliance.


Hrané filmy a srandičky

Česká televízia počas tohto roku odvysielala 9-dielny hraný seriál o kľučových momentoch česko-slovenských dejín (za minimálnej účasti Slovákov) České století. Kvalita spracovania kolísavá, ale zámer a celkový dojem výborný. Voľne dostupné na stránkach Českej televízie. Už len dúfať v Slovenské storočie.

Dobre, ale keď už sa človek nasýti sebaspytovania za prehrešky vojensko-industriálneho komplexu, vyrieši krízu kapitalizmu treba sa zabaviť.   Veep z HBO je spin-off BBC produkcie The Thick of It - o politikoch v zajatí spindoctorov a médii. 4 série vystačia aj na predlžený víkend.  No a samozrejme Charlie Brooker, komentátor Guardianu, venujúci sa médiám a politike s veľkým vtipom. Každoročne zhodnotí rok v Yearwipe (2014 vysielajú 28.12., dovtedy 2013) a rolu TV v spolčnosti v How TV Ruined Your Life.

 Tipy v diskusii vítané. Veselé sviatky všetkym! A k Spotify čím skôr Netflix.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, potratov sa asi chopí SNS

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov z ĽSNS o zákaze potratov len na žiadosť ženy. SNS hovorí o vlastnom návrhu.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?