Dobré marže nie sú len v zdravotníctve (Príbehy drobného obstarávania na obrane)

Autor: Martin Dubéci | 1.12.2014 o 9:38 | (upravené 1.12.2014 o 20:21) Karma článku: 11,45 | Prečítané:  18864x

V bezpečnostnom sektore sa očividne podniká dobre.

1.12.2014: Doplnené o stanovisko MO SR a Ľ. Galka na konci textu.

Na obrane sa nenakupujú len veľké lietadlá a zbrane, ale aj kopa menšieho príslušenstva, pri ktorom prebieha obstarávanie otvoreným spôsobom a nákupy tak vieme porovnávať s inými voľne dohľadateľnými ponukami. Tak sme porovnali.

Ministerstvo obrany tvrdí, že nakupuje efektívne a bez toho, aby financovalo prostredníkov. Jednou z firiem, ktorej sa opakovane darí v dodávaní drobného bezpečnostného materiálu, je firma Pyra. Za posledné roky získala podobné kontrakty za vyše milión eur.

Nik netvrdí, že armáda nepotrebuje nakupovať kvalitné a preto aj nákladné vybavenie. Problémom však je, keď sa to robí neefektívnym spôsobom. Výsledok? Namiesto toho, aby kvalitnú ochranu zraku malo 6-tisíc vojakov, bude ju mať len polovica. Alebo nebude dostatok spodkov. Lebo niekto musí polovicu verejných prostriedkov venovať na maržu.

Pozreli sme sa na niektoré zmluvy s Pyra, ktoré v posledných rokoch uzavreli hlavne s MO SR. Jednoduchou metódou “vygooglim si, či to nenájdem lacnejšie” sme prišli k nasledujúcim údajom.

Vo všetkých prípadoch pracujeme len s otvorenými údajmi a katalógovými cenami. Napriek tomu vieme identifikovať výrazné predraženie pri obstarávaní štátom. Ak zoberieme do úvahy, že MO SR je nákupca s obrovskou kúpnou silou a prestížou, predpokladám, že ceny by mali byť ešte nižšie. Opak je pravdou. Kupuje ešte drahšie, ako dnes môže ktorýkoľvek jednotlivec u výrobcu či na internete.

Pri všetkých spomínaných zmluvách sme hľadali presne rovnaký, technicky identický model. Keďže sa jedná o dodávku relatívne jednoduchých produktov, nie som si vedomý toho, že by súčasťou dodávok bola logistická či konzultačná podpora, ktorá by vysvetľovala vyššiu cenu.

Balistické okuliare

Príslušníci bezpečnostných zložiek potrebujú samozrejme kvalitné ochranné prvky, napríklad okuliare spĺňajúce armádne normy kvality. Pyra ich opakovane dodávala ministerstvám obrany a vnútra v celkovej sume takmer 1,6 milióna eur. Problém je, že kým Pyra ich predávala za 123 a 130 eur (dva štandardné modely), na internete sme ich našli za takmer polovičné ceny (1, 2).

Celkovo takto štát nakúpil materiál za takmer 1,6 milióna eur. S cenami, ktoré sme našli, by sa nákup dal realizovať za 850-tisíc eur.


Meriame počasie, 3x drahšie

MO SR tento rok nakúpilo 9 sád techniky na meranie počasia v teréne. Sada pozostáva z niekoľkých komponentov. Všetky sú na internete dohľadateľné za zlomkové ceny.

 

Puzdrá na zbrane

MO SR zverejnilo minulý týždeň  zmluvu s Pyrou na nákup príslušenstva k zbraniam za 173-tisíc eur. Priamo na stránke výrobcu sme našli katalógové ceny, pri ktorých by bol nákup o 20 % lacnejší,  z iných internetových zdrojov sme vedeli cenu stiahnuť o 40 %.

Pyra tieto obstarávania legálne vyhrala. Súťažila sama alebo s jedným konkurentom. V takýchto prípadoch má obstarávateľ právo skúmať súťaživosť a výhodnosť ceny, no tentoraz sa uspokojili s ponukou, ktorú dostali. Na druhej strane sa patrí povedať, že Pyra je tradičný etablovaný predajca techniky v sektore, bez zrejmých politických konexií, ktorý disponuje skladom a logistickými kapacitami, takže z istého pohľadu má prirodzenú výhodu. Je úlohou ministerstva nevyberať si pohodlné cesty obstarávania, ale ísť po efektívnosti.  Detailné údaje s linkami nájdete tu. Podobných zvláštnych zmlúv sme našli niekoľko, ale kapacitné dôvody nám neumožňujú ich spracovanie. Trend je však jasný, medzi výrobcom a koncovým užívateľom niekto veľmi zarába.

 

Reakcia Ministerstva obrany SR: 
Súčasné vedenie ministerstva obrany nakupuje balistické okuliare za nižšie ceny ako exminister obrany Ľubomír Galko za vlády Ivety Radičovej. K zníženiu cien došlo po výzve dodávateľovi na úpravu ceny. V porovnaní s našimi predchodcami sme ušetrili desiatky tisíc eur. Nie súčasné vedenie, ale pán Galko by mal vysvetliť prečo nakupoval tak draho. Ministerstvo obrany ako verejný obstarávateľ postupuje plne v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.

Z čoho vychádzajú, netuším.

Ľ. Galko do diskusie napísal:

Všimol som si zaujímavý fenomén. Keď prichytia tunelára Martina Glváča pri akejkoľvek zlodejine, podľa oficiálneho stanoviska MO je na vine vždy Galko.Pred pár dńami ministrovi Glváčovi bývalý vojenský pilot vykričal, že nakúpil lietadlá Spartan o 20 miliónov drahšie. Stanovisko bolo, že za to môže Galko, lebo ten ich nekúpil lacnejšie.
Dnes zasa bloger M.Dubéci vyštráchal, že M. Glváč nakupuje všetko možné predražene - balistické okuliare, ručné merače počasia, púzdra na zbrane a more ďalších vecí. Stanovisko MO je, že za všetko môže Galko, lebo ten nakupoval balistické okuliare ešte drahšie, bez uvedenia akýckoľvek podrobností. Chcem veľmi dúfať, že pánovi "KupujemDrahéPušky" nenasadí v blízkej budúcnosti niekto parohy, lebo predpokladám, že by ma obvinil ešte aj z toho.


 

 


 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer návrh extrémistov nepodporí, potratov sa asi chopí SNS

Parlament by mal tento týždeň rokovať aj návrhu zákona extrémistov z ĽSNS o zákaze potratov len na žiadosť ženy. SNS hovorí o vlastnom návrhu.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Generál Macko volal o pomoc, SNS armádu rozkladá

Na ministerstve obrany to vrie.

KOMENTÁRE

Ako sa konzervatívne cítiaci politici dostali do dilemy

Buď sa spriahnu s diablom, alebo budú mať čo vysvetľovať.


Už ste čítali?